Samovyšetření

divka-v-poli

Účast v preventivním programu nezaručuje, že se nemoc neobjeví. Umožní ale, aby počínající nádorové bujení bylo odhalené ve stadiu, kdy je dobře léčitelné. Každá žena by se proto měla vědět, jakým způsobem se má o sebe starat.

O svá prsa by se žena měla začít zajímat ve chvíli, kdy se ukončí jejich vývoj, a to je zhruba okolo 20. až 25. roku. Každá žena starší 45 let má nárok zapojit se do programu preventivních vyšetření, některé pojišťovny hradí nebo částečně přispívají na vyšetření od 40. roku života. Interval mezi dvěma kontrolami však trvá celé dva roky. Samovyšetření je proto ideálním způsobem jak se hlídat v tomto mezidobí.

Metody samovyšetření jsou jednoduché a pomocí nich lze rozpoznat první příznaky nádorového růstu. Hlavním cílem je včas zjistit, že se v prsu děje něco nepatřičného. Žena se musí naučit správně vnímat vlastní tělo a případné projevující se změny v něm.

 

Jak na samovyšetření

  • Provádějte vyšetření pravidelně každý měsíc, ideálně například po osprchování teplou vodou, kdy je pokožka uvolněná a vláčná.
  • Vhodnou dobou je 5.-8. den po zahájení menstruace, kdy je prsní žláza nejklidnější, nejméně ovlivněná hormonálními změnami.
  • Poctivé samovyšetření zabere asi 20 minut času.

Nejlépe je začít před zrcadlem, oba prsy si pečlivě prohlédnout od klíční kosti až do úrovně, kde končí podprsenka. Nejprve necháme ruce puštěné podél těla, pak je pomalu zvedáme nad hlavu při čemž si soustředěně prohlížíme oba prsy ze všech stran. Při tomto pohybu se tvar prsů postupně mění, mění se i rozložení kůže. Zhoubný nádor v prsu si při svém růstu přitahuje okolní tkáň. Toto „přitahování“ se přenáší až na kůži, kde se vytvoří dolíček. Následně pokračujeme ve samovyšetření prsty. Při prohmatávání použijte krouživý pohyb, který Vám pomůže dobře obsáhnout celou vyšetřovanou plochu včetně podpaží a nadklíčků. Střídejte intenzitu tlaku, abyste prohmatala různé vrstvy prsu. Podrobný popis samovyšetření naleznete například na webu www.rucenaprsa.cz.

Stáhněte si a vytiskněte naši kapesní příručku ke správnému samovyšetření prsu (PDF).

 

 

Správný postup Vám představí také video

Připravujeme pro Vás

  • Edukační semináře, kde budete mít možnost seznámit se se základy mamodiagnostických vyšetření pomocí názorných modelů a pomůcek.
  • Brožury s možnostmi a praktikami prevence karcinomu prsu, kapesní průvodce pro správný postup samovyšetření prsu. Materiály budou k dispozici na všech vybraných ambulancích v Thomayerově nemocnici.

 

  • Seminář Samovyšetření prsu jako prevence nádorových onemocnění.